Menu Close

Zīlēt kafijas biezumos

Zīlēt kafijas biezumos

Kopš 17. gadsimta Levantes jeb Tuvo Austrumu apgabala un gandrīz mūsdienu Turcijas iedzīvotāji dzer kafiju. Līdz šai dienai turku kafija ir visizplatītākais kafijas veids šajā reģionā. Tā kā turku kafija netiek filtrēta vai izkāsta, kafiju patērējot, krūzes pamatnē veidojas tumšas kafijas nogulsnes, kas ļauj zīlēt kafijas biezumos.

Zīlēšana kafijas biezumos tepat pie mums Latvijā var būt vien sena leģenda un mīts, ko dazi no mums pārzina. Taču citās Austrumu valstīs un pilsētās zīlēt kafijas biezumos ir veids, kā noteikt savu nākotni. Turklāt tam tiek pieiets ļoti nopietni.

Šajā rakstā apkoposim dažādos veidus, kā zīlēt kafijas biezumos un mēģināsim saprast, ko tas patiesībā nozīmē.

No kurienes nāk zīlēšana kafijas biezumos?

Zīlēt kafijas biezumos

Taseogrāfijas (grieķu valodā kafemandeia) māksla jeb zīlēšana dzēriena paliekās no krūzes nāk no Ķīnas un ir gadsimtiem sena. 

Neviens nezina, kad tieši kafijas tases apakšā atstāto formu lasīšana kļuva par ierastu ikdienišķu, komunālu, kulturāli pastiprinātu zīlēšanu. Mūsdienās, arī par spīti, ka pastāv kafijas automāti, joprojām šī prakse ir izplatīta visos Tuvajos Austrumos, Grieķijā un daļā Eiropas un ASV. 

Zīlnieces kafijas tasīšu lasīšana jeb “kafetzou” (καφετζού) balstās uz domu, ka cilvēka emocionālais, garīgais un fiziskais stāvoklis ietekmē kafijas biezumos veidotās formas.

Neskaidrie attēli, kas veidojas kafijas tases sānos un apakšā, ir simboli, kas atklāj kaut ko par cilvēku un parāda lietas, kas nākotnē varētu notikt vai nenotikt. Ir vesela rinda simbolu, ko (galvenokārt) vecākas grieķu dāmas var izlasīt kafijas tasītē.

Ir vairāki dažādi veidi, kā atšifrēt un nolasīt attēlu nozīmi kafijas tasē. Daži praktizētāji izmanto kafiju un saldo krējumu, citi izmanto tējas lapas. Visplašāk praktizētā tradicionālā turku kafijas tasīšu lasīšana tiek saukta par fal, kas burtiski nozīmē “zīlēt”.

Kā izzīlēt nākotni kafijas biezumos

Zīlēt kafijas biezumos kā

Grieķu tradīcija vēsta, ka vientuļās sievietes dodas pie kafijas tasīšu lasītāja, lai noskaidrotu, vai viņas nākotnē ir kāds topošais līgavainis. Jauni vīrieši arī zīlniekiem jautātu, vai viņi atradīs labu darbu, kas palīdzētu ģimenes veidošanā. Kopumā, līdzīgi kā lasot horoskopu, cilvēki lielākoties interesējas par to, kas viņus sagaida nākotnē attiecībā uz mīlestību un naudu.

Tradīcija pēdējo trīs gadu desmitu laikā ir izbalējusi un novecojusi. Turklāt daudzas sievietes baidījās citiem atzīt, ka ir gājušas pie kafijas zīlnieka, jo tas nozīmētu, ka viņām ir problēmas.

Tomēr mūsdienās šī tradīcija ir atgriezusies, un to uzskata par jautru un interesantu notikumu.

Pirmais solis

Grieķu kafija jāvāra tradicionālajā “briki” un jāpasniedz mazā tasītē. Ja kāds vēlas saņemt atbildes uz konkrētu jautājumu, viņam jākoncentrējas uz šo jautājumu, nesteidzīgā tempā malkojot brūvējumu. 

Kopumā pirms zīlēšanas procesa ir ļoti svarīgi izbaudīt pieredzi un saglabāt atvērtu prātu. Tiem, kas tic, visbiežāk arī uzsmaida veiksme ar precīzāku zīlējumu.

Otrais solis

Kad kafija ir izdzerta, krūze jātur ar skatu uz āru uz sāniem un jāpagriež trīs reizes pulksteņrādītāja virzienā.Vienlaikus izlejot nogulsnes un izkliedējot tās pa visu tases virsmu. 

Viss, kas paliek pāri, jāizlej no tās puses, kur atrodas krūzes rokturis. Pēc tam tasi vajadzētu apgāzt uz salvetes un atstāt dažas minūtes. Izmanto šo brīdi, lai dziļi ieelpotu un “izlasītu”, kas atrodas krūzē.

Trešais solis

Apgāz krūzi un turi to vertikāli. Esi atvērts un necenties redzēt lietas. Ja redzi kaut ko, kas izskatās kā viens konkrēts simbols, bet tas ir neskaidrs, iespējams, tev ir taisnība. Tas, kā tu  interpretē lietas, ir atkarīgs no tevis.

Tas, kas izskatās kā ērglis bez kājām, kādam citam var būt lidojošs ēzelis — ja neesi pārliecināts, laba iespēja ir lūgt otra cilvēka viedokli. Bieži vien vissvarīgākie ziņojumi šķiet pārsteidzoši skaidri.

Krūzītē var atrast dzīvniekus, iniciāļus, ēkas, dabas objektus, piemēram, upes, ezerus vai kokus, un daudzas citas cilvēka acij zināmas lietas, piemēram, karoti vai velosipēdu.

Parasti krūzes apakšējā daļa attēlo cilvēkus, situācijas vai idejas no tavas pagātnes, bet vidējā daļa krūzes sānos attēlo tagadni, turklāt augšējā daļa norāda, kas tuvojas nākotnē. Simbolam var būt dažādas nozīmes atkarībā no tā novietojuma krūzē.

Kas to lai zina, varbūt nozīme ir arī tam, ka tā ir tava Iemīļotā kafjas krūze. Lai izdodas veiksmīgi zīlēt kafijas biezumos un izzīlēt nākotni!

Ieskaties arī citos manos rakstos, piemēram, Astroloģija vai Vai var izzīlēt, kādas būs oriģinālas dāvanas.